gaziantepozelegitim@gmail.com
0342 322 54 54  

Kekemelik


Kekemelik

[kekemelik] [ gaziantep kekemelik] [ gaziantep kekemelik merkezi] [ gaziantep kekemelik tedavi merkezi] [ gaziantep kekemelik tedavisi] [Gaziantep Kekemelik Terapisti] [ gaziantep kekemelik terapisi] [ kekemelik nedir] [ kekemelik nasıl oluşur] [ kekemelik terapisinde neler]

Kekemelik Nedir?

Gaziantep Kekemelik Tedavisi Merkezi olarak, Kekemelik bireyin konuşma akışında , hızında ve ritminde görülen aksaklıklar olarak tanımlanabilir. Hece ve ses tekrarları, uzatmalar ve bloklar şeklinde görülmektedir. Şu anda halen nedeni tam olarak bilinmemektedir. Gelişimsel kekemelik genellikle 2-4 yaş arasında başlar. Bu yaş grubundaki çocuklarda kekemelik görülme oranı %5’tir.

 

Kekemelikte bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • * 3,5 yaştan sonra başlayan kekemelik öyküsü
  • * Erkek cinsiyet
  • * Ailedeki bireylerde kekemelik öyküsü
  • * Kekemeliğe eşlik eden başka dil ve konuşma bozukluğunun olması
  • * Aşırı derecede kaygılı ve hassas mizacı olan çocuklar kekemelik için risk grubu içerisindedir.

Ailesinde kekeleyerek konuşan birey bulunan kişi bulunmayana göre 3-4 kat daha fazla risk taşımaktadır.Okul öncesi dönemde yaygınlık %2’den fazladır ve 4 yaşından sonra ortaya çıkma ihtimali azalmaktadır.Kekeleyerek konuşma açısından erkek çocukları kız çocuklarına göre  kat fazla risk altındadır.

 

Kekemelik Nasıl Oluşur?

Kekemeliği etkileyen faktörleri bilmek müdahalede oldukça önemlidir. Bu sebeple kekemelikte değerlendirme aşamasında aileden alınan bilgiler altın niteliğindedir. Çocuğun yaşamına ait bilgiler kekemeliğin seyri ve terapi planlamasında bize oldukça yardımcı olmaktadır. Kekemelik terapilerimizde asıl hedef konuşma akıcılığını sağlamak ve iletişimi kolaylaştırmaktır. Terapilerde kekemelik beklenen anlarda öğretilen teknikler vasıtası ile konuşmanın kontrolü sağlanır. Kekemeliği olan kişilerde konuşmadaki zorlanmanın şiddetiyle ikincil davranışlar dediğimiz bazı davranış çeşitleri ortaya çıkabilir. Bunlar abartılı göz hareketleri, abartılı el ve kol hareketleri, ellerini sıkma , ayaklarını yere vurma , göz kırpma , dil ve dudakta titreme vb. şeklinde gözlenmektedir.

 

 

Kekemelik Terapisinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kekemelik terapilerinde ebeveynlerin en çok dikkat etmeleri gereken konulardan bir tanesi de kanıta dayalı olmayan uygulamalardır. Bu uygulamalar  etkililiği olmayan sadece zaman kaybına yol açan uygulamalardır:

  • * Ağıza kalem koyarak konuşma
  • * Ağıza çakıl taşı vb. koyarak konuşma
  • * Üfleme egzersizleri
  • * Balon şişirme egzersizleri
  • * 15 günde kekemeliğe son merkezleri ‘dir.

Ebeveynlerin bu gibi durumlara dikkat ederek , kanıta dayalı uygulamaları dikkate  alan  terapistleri tercih etmesi en doğru yol olacaktır.

Kekemelikle yaşamak hem çocukların hem yetişkinlerin hem de ailelerinin duygusal sağlığı üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Gaziantep Kekemelik Tedavi Merkezi, Sekizincirenk Özel Eğitim Dil ve Konuşma Terapistlerimiz bazı yanlış anlamaları gidermenin yanı sıra tanı ve tedavi hakkında sık sorulan bazı soruları yanıtlıyor.

 

Kekemelik ne zaman başlar?

Kekemelik genellikle bir çocuk 2 ila 6 yaş arasındayken ortaya çıkar. Bu yaşta, bazı kekemelik gelişimsel olarak kabul edilir ve genellikle okul öncesi yıllarda kendi kendine düzelir. Ancak kekemelik 6 ila 12 aydan uzun sürerse veya çocuğun iletişim kurma becerisinde önemli bir bozulmaya neden olursa, bir dil ve konuşma terapistine danışılmalıdır. 

 

Kekeme olma olasılığı en yüksek olan kimdir? Genetik mi?

Araştırmalar, kekeleyen insanlarda konuşma üretimi sırasında beyinde farklılıklar olduğunu gösteriyor. Birkaç risk faktörü kekemelikle ilişkilidir. Bireylerin erkek olması, üç buçuk yaşından sonra kekelemeye başlaması ve akıcı konuşma bozukluğundan muzdarip aile üyeleri olması durumunda kekeme olma olasılığı daha yüksektir.

 

Kekemelik nasıl teşhis edilir?

Kekemelik veya akıcılık bozukluğu tipik olarak kapsamlı bir değerlendirmeden sonra bir dil ve konuşma terapisti tarafından teşhis edilir.  Gaziantep Kekemelik Merkezi, Sekizincirenk Özel Eğitim Dil ve Konuşma Terapistlerimiz konuşmadaki ilgili aksaklıkları belirlemek üzere lisans eğitimlerini tamamlamışlardır.

 

Kekemelik nasıl yönetilebilir?

Kekemeliğin tedavisi veya hızlı çözümü yoktur. Konuşma terapisi ile kişi akıcılığı artırmak ve kekemelik anlarında daha etkili ilerlemek için stratejiler öğrenebilir. Konuşma terapisi, kekeleyen bir kişinin günlük yaşama katılımını olumlu yönde etkileyebilir.

 

Kekemelik bozukluklarını kim yönetir?

Dil ve konuşma teraspistleri kekeme olan her yaştan insanı teşhis eder ve tedavi eder. Konuşma terapisi tipik olarak birebir terapötik ortamda gerçekleştirilir. Meslektaşlarım ve ben akıcılığı artırmak, kekemelik anlarını yönetmek ve kekemelikle ilgili duyguları ele almak için stratejiler üzerinde çalışıyoruz. Bazen terapilerimizdanışan  için faydalı olabilecek küçük gruplar halinde yapılabilir.

 

 

Kekemelikle ilgili ele almak istediğiniz herhangi bir yanlış anlama var mı?

Gaziantep Kekemelik Merkezi, Sekizincirenk Özel Eğitim Dil ve Konuşma Terapistleri; kekemelikle ilgili genel bir yanlış anlama var, bunun bireyin zekasıyla ilgili olduğu. Ama bu tamamen doğru değil. Kekemelik de renkli gözlü olma veya sol elini baskın kullanma gibi bireysel bir farklılıktır. Zeka ile ilişkili değildir.