gaziantepozelegitim@gmail.com
0342 322 54 54  

Özel Eğitim Süreci

Özel Eğitim Süreci

02/07/2022       Hit: 1149

Öncelikle ailelerin çocuklarını yakından gözlemlemesi, yaşıtları ile kıyaslayabilmek için becerilerindeki aşamaları bilmesi ve çocuğunun özel eğitime ihtiyacı olup olmadığını erken yaşta fark edebilmesi oldukça önemlidir. Çocuklar özel eğitimi ne kadar erken yaşta alırsa, eğitimin başarısı da o kadar artacaktır. Erken müdahale çoğu zaman mucizeler yaratabilir.

Çocuğunuzun yaşıtlarına göre farklı öğrendiğini düşünüyorsanız; içinizdeki şüpheyi gidermek için bile olsa teşhis amaçlı bir uzmana danışmalısınız. Genelde değerlendirme ve testler bir psikolog veya özel eğitimci tarafından yapılabilirken; tanı bir çocuk psikiyatristi tarafından konmalıdır. Tanı konduktan sonra da aile uygun özel eğitim için bilgilendirilmeli ve yönlendirilmelidir.

Birçok aile için kabullenme süreci uzun sürebilir. Ancak unutmamak gerekir ki kabullenme süreci ne kadar uzarsa çocuğunuz da ihtiyaç duyduğu yardıma o kadar geç ulaşacaktır.

Özel eğitim desteği hangi özel eğitim kurumları ya da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi içinde alınırsa alınsın sadece profesyonellere bırakılmamalı ve aile tarafından yakından takip edilmelidir. Evde aile desteği de her zaman devam etmelidir. Özellikle devlet desteği ile alınan özel eğitim saatleri çocuklar için yeterli olmayabilir. Eğitimin uzmanın yönlendirmesi ile evde devam etmesi çok önemlidir. İş tamamen kurumlara bırakılırsa, bir bacağı eksik masanın çökmesi gibi çocuğun eğitim sistemi de çökecektir.

Özel eğitime başladıktan kısa süre sonra sonuç beklemek de ailelerin içine düştüğü diğer bir yanılgıdır. Özel eğitim süreçlerinin uzun vadede sonuçlanabileceğini, her zaman aynı oranda ilerleme göremeyebileceğinizi, yavaş bir süreç yaşanabileceğinizi de kabul etmek gerekir. Bu süreç hem aile, hem uzmanlar ama en önemlisi çocuk için yorucu olabilir. Moral ve motivasyonu yüksek tutmak, küçük ama ulaşılabilir hedeflerle ilerlemek gerekir. Hızlı değişiklikler beklendiğinde hayal kırıklığı yaşanabilir, hatta eğitimden vazgeçilebilir. Bu durumda yine zarara uğrayan çocuklar olmaktadır. Aynı nedenle sık sık kurum veya uzman değişikliğine gidilebilmekte ve bu da eğitim sürecini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.[özel eğitim] [ özel eğitim süreci] [ özel gereksinimli çocuklar]
Site içi Arama

Otizmli Çocuk ve Oyun

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalıdır?

Tuvalet eğitimi önemli bir dönem olduğu kadar ebeveynler tarafından da zorlanılan bir dönemdir. Bu yazımızda Psikolog Seda Çabuk Toprak tarafında tuva

Davranış Problemi Nedir?

Disleksi Nedir? Ne Yapmak Gerekir?

Özel Eğitim Süreci