gaziantepozelegitim@gmail.com
0342 322 54 54  

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalıdır?

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalıdır?

05/08/2022       Hit: 1177

Tuvalet eğitimi sürecine başlamadan önce değerlendirilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Son zamanlarda önemli bir hastalık, taşınma, ölüm gibi önemli bir şey yaşandı mı?

Kardeşi var mı, varsa kaç yaşında?

Çocuğunuz 18-36 ay arasında mı?

Çişini ne kadar süre tutabiliyor?

Kakasını ne kadar süre tutabiliyor?

Uyandığında bezi kuru kalkıyor mu?

En az iki saat bezi kuru kalıyor mu?

Desteksiz yürüyebiliyor mu?

Desteksiz merdiven inip çıkabiliyor mu?

Desteksiz çömelip kalkabiliyor mu?

Bezi bağlıyken tuvaletini yapacağı zaman koltukların arkasına, köşelere vb. saklanarak, başka bir odaya geçerek mi yapıyor?

Bezinden rahatsızlık duyuyor mu?

Bezi bağlıyken altına yapınca rahatsız olup bezini çıkarmak istiyor mu?

Bezini çıkarttığınız zaman altına kaçırdığında rahatsızlık duyuyor mu?

Kendisini sözel olarak ifade edebiliyor mu? Çiş, kaka diyebiliyor mu?

Kendinizi tuvalet eğitimi vermeye hazır hissediyor musunuz?

Bu soruların birçoğunun yanıtı olumluysa tuvalet eğitimine başlamak için hazır sayılabilirsiniz. Ancak en önemlisi ebeveynin kendisini bu sürece hazır hissetmesidir. Kendini hazır hissetmeden eğitime başlayan ebeveynlerin süreci yarım bırakması ya da çocuğa sert davranması gelecekte bazı sorunlara yol açabilir.

Peki nasıl bir yol izlenmeli?

EĞİTİME BAŞLAMADAN ÖNCE

 1. Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğu bilişsel olarak bu duruma hazırlamak gerekir:
 • Bunun için lazımlığı olan, beslediğimiz zaman tuvaletini yapan bir oyuncak bebek almak, bu bebekle oynamak;
 • Bebekle oynarken bu zamana kadar tuvaleti geldiğinde direkt bezine yapmış olan çocuk çişinin-kakasının geldiğini bedensel olarak anlamakta zorluk çekebilir. Bu sebeple oyun esnasında  oyuncak bebeğin karnında bir his olduğunu, çişinin-kakasının geldiğini hissettiğini ve tuvalete koştuğunu canlandırabilirsiniz.
 • Tuvalet eğitimi ile ilgili kitaplar okumak:
 • Tuvalet eğitimi ile ilgili yazılmış şarkıları dinlemek ve söylemek etkili olabilir.

 

 1. Eğitime başlamadan önce çocuğun çişini ve kakasını yaptığı vakitler (biyolojik saat) not edilmelidir ve eğitime başlandığı zaman bu saatlerde çocuğu tuvalete götürmek etkilidir.

 

 1. Tuvalet eğitimine lazımlık ile başlanacaksa çocuğun seçtiği bir lazımlığı almak ve eğitime başlamadan önce onu bir kaç ay süreyle evde, çocuğun gözü önünde bulundurmak ve bu senin demek alışması için etkili olabilir.

 

 1. Lazımlığa önce pijamasıyla, sonra beziyle, sonra çamaşırıyla en son çamaşırsız oturması korkmadan alışmasına yardımcı olacaktır.

 

 1. Tuvalet eğitimine direkt klozette başlanacaksa eğitime başlamadan önce çocuğun klozetten ve sifon sesinden korkmaması için klozetle ilgili, hijyen problemi yaratmayacak, bazı oyunlar oynanabilir. Örneğin: klozetin içine sulu boya ile renklendirilmiş su döküp sifonu çekip klozetteki rengin temizlenmesini görmek gibi.

 

 1. Eğitime başlanmadan önce çocuğa açıklama yapılmalıdır, kakasını tuvalete yapan Elif gibi artık sen de kakanı tuvalete yapabilirsin, ben bunun için sana yardımcı olacağım denebilir.

 

 1. Sürece teşvik etmek için eğer tuvalet alışkanlığı kazanırsa renkli, çizgi film kahramanlı iç çamaşırları seçip alıp giyebileceğini söyleyebiliriz.

 

 

 1. Henüz mesane ve bağırsak kaslarını kullanmayı öğrenememiş olacağını, bu kasların kontörlünün 24-36. aylarda başladığını unutmamak gerekir.

 

EĞİTİM ESNASINDA

 1. Eğitime mümkünse lazımlık ile başlanmalıdır ve lazımlığın banyoda sabit bir yeri olmalıdır. (lazımlığın klozete göre daha çok tercih edilmesinin sebebi boyut olarak çocuğa daha uygun olması, yere yakın olması ve klozete kaka yapıldığında kakanın sert bir şekilde düşüp su sıçratıp çocuğu ürkütmesidir.)

 

 1. Çocuk, tuvaletini yapsa da yapmasa da biyolojik saatlerinde on dk tuvalette oturması kaçırmaların önüne geçmekte etkili olabilir.

 

 1. Eğitime klozet ile başlanacaksa klozete uygun bir oturak alınmalıdır. Oturak alınırken çocuğa seçtirilebilir.

 

 

 1. Klozete oturan çocuklar ayakları yerden kesildiğinde kendilerini bedensel olarak güvende hissedemezler. Bu sebeple kesinlikle ayağının altına ona uygun bir basamak almak gerekir.

 

 1. Rutin oluşturmak için çocuğu gündüz aynı saatlerde tuvalete oturtmak, gece aynı saatlerde kaldırıp tuvalete götürmek gerekir.

 

 

 1. Tuvalet eğitimine başlandığında gece uyku vaktinden iki saat önce sıvı alımı durdurulmalıdır.

 

 1. Tuvalete gitmek istemeyebilir, korkabilir. Böyle bir durum yaşandığında sevdiği oyuncakları tuvaletin yanına koyabilirsiniz, onları konuşturabilirsiniz.

 

 1. Tuvalet yapma için bir ödül çizelgesi oluşturup çişini ya da kakasını tuvalete yaptığında çizelgeye her sefer için bir tane sticker yapıştırabilirsiniz.

 

 1. Tuvaleti olup olmadığını ara ara sorabilirsiniz ancak çok sık sormamak, tuvaletin var ben biliyorum çabuk tuvalete git gibi baskı yapmamak gerekir.

 

 1. Kaçırmalar, lazımlığın ya da klozetin kenarına kaka yapmalar mutlaka olacaktır bu noktada kızmamak, sinirlenmemek gerekir.

 

 1. Altına kaçırmalar olduğunda ‘’olsun, böyle şeyler olabilir ama bir dahakine çişin-kakan geldiğinde bana haber vermeyi unutma lütfen’’ denebilir.

 

 1. Eğer süreç başarılı bir şekilde ilerliyorsa çocuğumuza ‘’gece çişin ya da kakan geldiğinde sana yardımcı olmam için beni uyandırabilirsin’’ demeliyiz.

 

 1. Çocuğunuz kakasını yaptığında bedeninden bir parça kopup gitti sanıp kaygılanabilir. Ona bu durumun normal olduğunu, kakanın vücudumuzda uzun süre kaldığında bizi hasta edebileceğini anlatmak gerekir. Vücudundan bir parça kopup gitti kaygısına karşı kaka yaptıktan sonra klozetteki kakaya bay bay diyerek sifona birlikte basabilirsiniz. Bu sağlıklı bir veda gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır.

 

 1. Tuvaletini yaptıktan sonra gerekli temizliği siz yapmayı tercih ediyorsanız yaptınız işlemleri basamak basamak anlatarak yapmanız daha iyi olacaktır. Örneğin: şimdi peçete kopardım, katladım, önden arkaya doğru sildim vb. gibi anlatmak gerekir. Zamanla temizlik işlemi çocuğa öğretilmelidir.

 

 1. Tuvalet eğitimine başlandıktan sonra tekrar bez bağlamamaya oldukça özen gösterilmelidir. Dışarı çıkmanız gereken dönemlerde yanınızda poşet aparatlı, katlanan lazımlık bulundurabilirsiniz.

 

Unutmayalım ki;

tuvalet eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamanın anahtarı sabırlı ve kararlı olmaktır.

 

 

PSİKOLOG SEDA ÇABUK TOPRAK

 [tuvalet eğitimi psikolog seda çabuk toprak]
Site içi Arama

Otizmli Çocuk ve Oyun

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalıdır?

Tuvalet eğitimi önemli bir dönem olduğu kadar ebeveynler tarafından da zorlanılan bir dönemdir. Bu yazımızda Psikolog Seda Çabuk Toprak tarafında tuva

Davranış Problemi Nedir?

Disleksi Nedir? Ne Yapmak Gerekir?

Özel Eğitim Süreci